Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Özel Güvenlik Olma Adımları

Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir ?

Güvenlik görevlileri kamu veya özel sektörde iş kanununda belirtilmiş genel çalışma yükümlülüklerine bağlı ve bu konuda kişi, mal ve hizmetlerin güvenliğini sağlamakla sorumlu kişilerdir.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur ?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için silahlı güvenlik sertifikası için 21, silahsız sertifikası için ise 18 yaşını tamamlamış ve en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Öncelikle bu alanda eğitim sağlayan kurslara katılarak sertifika almak gerekir. 

Özel güvenlik görevlileri için eğitimler;

Silahlı Temel Silahlı Eğitim ve Silahsız Temel Silahlı Eğitim olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Adaylar tarafından tercih edilen eğitimler başarıyla tamamlandığında özel güvenlik sertifikası ve kimlik kartı verilmektedir.

Silahlı güvenlik eğitim programı 20 gün sürmektedir. Silahlı özel güvenlik adayları, verilen kurs sonunda psikoteknik testi, silah bilgisi ve atış sınavına tabii tutulurlar.

Silahsız güvenlik eğitimi ise 15 gün sürmektedir.

Günümüzde silahlı güvenlik iş alanları oldukça geniştir. Görev alanlarının başında, banka, kıymet taşımacılığı ve kurumlar olmak üzere bir çok yerde istihdam sağlayabilirler. 

Silahsız güvenlik sertifikasına sahip ve 21 yaşını tamamlamış güvenlikler, gerekli silah ve atış sınavlarını tamamlayarak ve psikoteknik testleri geçerek silahlı sertifikası almaya hak kazanırlar.

Özel Güvenlik Görevlisi Görevleri

Özel güvenlik görevlileri kurumların ve o kurumda yaşayan/çalışan kişilerin güvenliğini sağlamaktadır. 

Güvenliğini sağladığı siteye veya kuruma giriş yapan misafirlerin kaydını tutar.

Monitörden güvenlik kameralarının kaydettiği görüntüleri izler. Şüpheli kişileri güvenlik amirine bildirir.

Görev yaptığı sitede giriş yapan araçların plakaları alınır. Yabancı araç girdiği siteye giriş yapmak isterse ziyaretçi bilgileri alınarak konut bilgilendirilir.

Site veya kuruluşlarda belli vakit aralarında devriye gezilerek olası şüpheli durumlar gözlemlenir ve üstlere bilgi verilir.

Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışır ?

Günümüzde güvenlik taleplerinin artmasıyla birlikte, birçok kurum, site ve kişiler güvenlik görevlilerine ihtiyaç duymaktadır. Özel Güvenlik alanında hizmet verecek personellerin çalışabileceği yerler;

  • Bankalar 
  • Site ve Konutlar 
  • Stadyumlar ve Spor Salonları 
  • Festival ve Konser gibi Açık Hava Etkinlikleri
  • Belediye Binaları
  • Parklar
  • Alışveriş Merkezleri
  • Özel Hastaneler ve Sağlık Kurumları