Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

KAAN Projesi

KAAN Projesi Nedir?

Genel Kolluk-Özel Güvenlik iş birliği ve Entegrasyon Projesi olarak hayata geçirilmiş, kolluk kuvvetleri ve silahlı silahsız özel güvenlik görevlilerinin iş birliğini destekleyen bir projedir.

KAAN Projesinin Gelişimi

2018 öncesinde aynı ilçeye bağlı görev yapan kolluk kuvvetleri ve özel güvenlik görevlileri olası olaylarda ve kolluk kuvvetleri yetkisinde kabul görmüş her türlü konuda kurmuş oldukları WhatsApp gruplarından haberleşiyordu.

Özel güvenlik görevlilerinin, genel kolluk kuvvetleri ile etkili iletişim, işbirliği ve koordinasyonlu çalışmaları temel alınarak 05/11/2018 tarihinde bakanlık onayı alınarak 01/04/2019 senesinde kullanıma geçmiştir.

Geliştirilen proje kapsamında, ilk etapta İstanbul Esenyurt bölgesinde yer alan sitelerde görev alan özel güvenlikler ve site yöneticilerine rehberlik edici denetimler ve eğitimler gerçekleştirildi. Sürecin başarılı ilerlemesi ile birlikte İçişleri Bakanlığınca, Kaan uygulaması kapsamı genişletildi. Zincir oteller, havalimanları, AVM’ler, toplu taşıma alanları, eğitim öğretim kurumları, şehir hastaneleri ile stratejik binalarda çalışan özel güvenlik görevlileri de proje kapsamına alındı.

Projenin Amacı

Kaan Projesi ile özel güvenlik görevlilerinin görev yaptıkları, kamu hastaneleri, eğitim kurumları, havalimanları, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler ile toplu taşıma alanları başta olmak üzere görev yapılan tüm alanların etkin, verimli, sürdürülebilir, ölçülebilir ve denetlenebilir güvenlik hizmeti sunularak halkımıza sunulan güvenlik hizmetinin kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır.

Kaan Projesi ile, özel güvenlik görevlilerinin hizmet alanlarında gerçekleşen olası olaylar, kolluk kuvvetleri ekiplerine hızlı bildirim sağlanması hem hızlı hem de güvenli hale geldi.

Bu sayede uyuşturucu, hırsızlık, kadına şiddet gibi asayiş olaylarına genel kolluk kuvvetlerinin zamanında müdahalesine olanak sağlanmış oldu.

Ülke genelinde aktif olarak çalışan tüm özel güvenlik görevlileri Kaan EGM Mobil uygulamasını cep telefonlarına Google Play ve App Store dan ücretsiz indirebilir.

KAAN Projesi Eğitimleri

Kaan Projesi kapsamında ülkede görev yapan tüm güvenliklere ve genel kolluk kuvvetlerine, özel güvenlik hukuku, yönetici-güvenlik sorumlusunun sorumlulukları, genel kolluk-özel güvenlik ilişleri ve AFAD Acil Müdahale konuları eğitimi verilmektedir.

Kaan Projesi, ülke genelinde, 52.752 noktada, 200.207 silahlı/silahsız özel güvenlik görevlisi, 23.388 genel kolluk personeli, 2.852 site yöneticisi ve 1495 birim yöneticisinin katılımıyla aktif bir şekilde sürdürülmektedir.